Pobaltí jako na dlani a historické památky aneb Estonsko

Velmi zajímavá historie, která souvisí nejen s německou christianizací pobaltských částí světa nebo mocenskými zájmy ruských carů. Estonsko je hrdým koutem světa, kde na svou minulost v žádném případě nezapomínají a chrání si i svou přírodu. Navzdory poměrně malé rozloze tu najdete řadu lesů, jezer a ostrovů, přivítá vás pětice národních parků, a pokud jde o přírodu, budete se z ní těšit opravdu dlouho. Nadpoloviční většina území je zalesněna, srovnejme to se středoevropským prostorem a máme jasno!

pixabay-estonia-3742709_1920

Tallin zachoval středověk v celé jeho kráse

Na své si ale přijdete i tehdy, pokud máte rádi architekturu minulých staletí, nejlépe pak tu středověkou. Zachovalé medievální město – někdejší dánská pevnost Tallin se může pyšnit mohutnými hradbami, pravoslavným chrámem i prezidentským palácem ve velkém stylu (byť je to právě Kadriorg, jenž proslul spíše jako letní carské sídlo).
Významným historickým sídlem je pak i Narva, kterou najdeme u hranic s Ruskem a jejíž Heřmanova pevnost působí nedobytně i dnes. Druhým největším z estonských sídel je Tartu, univerzitní město nabídne hlavně luteránský kostel svatého Jana nebo radnici z osmnáctého věku. Estonsko pak také reprezentuje město Pärnu, v němž najdeme dodnes velmi oblíbené lázně, mohutnou Červenou věž a písečnou pláž, kde se v létě líbí snad úplně všem…

pixabay-estonia-tallinn-3737128_1920

Podívejme se ještě na krásnou přírodu

Kdo pojede do Estonska obdivovat přírodní nádheru, jistě neodjede zklamán – naopak, načerpá nové síly v místech, kde nepotká právě velké množství turistů (což je jistě někdy velkou výhodou) a užije si ničím nerušené zelené plochy. Mírné klima, pobřeží vinoucí se skoro na čtyři tisíce kilometrů, ostrovy jako Saaremaa a Hiiumaa, nížiny a močály, ale také hustá říční síť, spojená s více než tisícovkou přírodních či umělých jezer. Milionové Estonsko má nízkou hustotu zalidnění, a i když je úředním jazykem estonština, hodně se setkáte s finštinou i ruštinou.
Národní park Lahemaa se rozkládá na takřka 500 kilometrech čtverečních, najdete zde bludné balvany a samotná historie se začala psát už na začátku sedmdesátých let minulého století, šlo o první Národní park v rámci celého SSSR. Medvědi, vlci, pár rysů nebo poletušek, losos a pstruh ukazující čistotu vodních toků, spoustu příležitostí k dovolené strávené v sedle kola nebo pěší turistika. Zájemci o estonskou historii si jistě nenechají ujít návštěvu malé rybářské vesničky Käsmu a etnografický skanzen ve čtvrti Rocca al Mare v Tallinu, kde se podíváte, jak se žilo v předminulém a minulém století právě v touto koutu světa, okusit můžete i původní estonskou kuchyni. Cestování v Pobaltí tedy může být hodně zajímavé, že?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup