Jaké atrakce na vás čekají na podzim v tvrzi Stříbrná hora? Pouhých 30 km od hranic


Objevte tajemství tvrze Stříbrná hora a ponořte se do její historie. Pouze 30 km od hranic, místo nezapomenutelných zážitků čeká na Vás! Přečtěte si a přesvěčte se, proč tvrz Stříbrná hora je must-see pro tento podzim!

banner

Historie vzniku stříbrnohorské tvrze

Nedaleko hranic, nad malém, okouzlujícím městem Stříbrná hora se nachází jedna z největších horských fortifikací v Evropě. Tvrz Stříbrná hora byla vybudována v letech 1765 – 1777 na příkaz pruského krále Fridricha II. Velikého. Vládce se aktivně podílel na projektu, který připravil německý inženýr Ludvík Vilém Regler.
Tvrz Stříbrná hora byla v té době nejmodernějším vojenským objektem toho typu v Evropě. Její rozloha čítá více než 100 ha, kde se nachází 6 obranných budov, postavených na kopcích po obou stranách Stříbrného průsmyku: Góra Warowna (686 m n.m.), Chochoł Mały (705 m n.m.), Chochoł Wielki (754 m n.m.) a Ostróg (610 m n.m.). Během budovy bylo nutné změnit tvar těchto kopců.
Tvrz měla být soběstačným objektem. V případě obklíčení měla zaručit přežití 3,5 tisícům vojáků. Proto se zde nacházely obrovské sklady potravin, studny, zbrojovny, pekárna, pivovar, lazaret a dokonce i pevnostní lékárna.

Zkuste dobýt tvrz na podzim! Zjistěte, co můžete očekávat během prohlídky.

V současné době je tvrz Stříbrná hora populární turistickou atrakcí na Dolním Slezsku.Tvrz lze navštívit samostatně s pomocí audioprůvodce. Je to dobrý nápad pro návštěvníky, kteří nemluví polsky. Ale zdaleka nejoblíbenější a doporučovanou samými návštěvníky formou, je prohlídka s průvodcem.

vojáci

Průvodci ve vojenských, historických uniformách verbují své vojáky do služby pruské armády. Ano! Jestiže vyberete prohlídku s průvodcem, stáváte se rekruty, kteří se připojí k řadám vojáků sloužících v Stříbrné hoře. Celá prohlídka se pak stává dobrým filmem, ve kterých vy sami jste herci a průvodce režisér. Historie tvrzi je podána s vtipem a díky tomu srozumitelná a veškerá fakta se snadno zapamatují.

Trasa prohlídky vede přes kasematy mohutného Donjonu, který již v XVIII století budil obdiv každého, kdo jej navštívil. Je tomu tak i dodnes. Právě v srdci tvrze se měla soustředit obrana, v případě, že jiné její části podlehnou při útoku nepřítele. Obrovský dojem dělají 4 obranné věže tohoto fortu jejichž zdi mají tloušťku 12 a výšku 30 metrů.

Odehrajete roli pruských vojáků a naučíte se vojenských pravidel platných v pruské armádě. Jak oblečený byl voják? Jaká byla výše žoldu a co si za něho voják mohl koupit? Jak přísná byla vojenská disciplína? To jsou pouze některé otázky na které můžete poznat odpovědi během 1,5 hodinové prohlídky.

Po prohlídce tvrze s průvodcem končí vaše služba v pruské armádě. Dostanete volno, které můžete využít libovolným způsobem. Obzvlášť doporučujeme navštívit vyhlídkovou terasu. Odtud můžete uvidět mimo jiné fort Spitzberg – Ostróg, panorama města Stříbrná hora, Soví a Bardské hory, masív Slenzy, Zlaté hory a za příznivých podmínek i masív Sněžníku, Opavské hory anebo i vrcholy Hrubého Jeseníku. Na vyhlídkové terase se nacházejí lavičky na kterých si můžete odpočinout a kochat se nádhernými panoramaty. Na podzim je pohled obzvlášť krásný, kdy lesy září teplými barvami.

Je zde také obchůdek s aromatickou kávou, čajem nebo horkou čokoládou. Zde koupíte suvenýry a sladké nebo slané občerstvení.

Celkově návštěva v jedné z největších horských tvrzí v Evropě, trvá zhruba 2 hodiny. Vstupenky na prohlídku můžete koupit v pokladně u vchodu. Ceny vstupného a otevírací hodiny pro návštěvníky najdete ZDE.

Slavnosti a události

hora stříbrná

Na podzim čekají návštěvníky tvrze Stříbrná hora zajímavé události

17 září – Zakončení léta – Přehlídka dávných řemesel – jedinečná akce během které poznáte dávná řemesla, na programu ukázky, worshopy, dřívější zábavy pro děti a živá hudba.

7 – 8 října – IV ročník Tvrze pověstí – populární akce pro rodiny s dětmi, během které se tvrz promění v místo pohádek a pověstí, a na návštěvníky budou čekat: animace, workshopy, divadlo pro děti a ukázky sokolnictví.

Neváhejte. Rezervujte si volný čas a vydejte se na výlet do tvrze Stříbrná hora. Je to jedno z těch míst, které stojí za to navštívit s celou rodinou.

Více informací zde: https://forty.pl/

Projekt spolufinancován z prostředků Evropské unie v rámci programu česko-polské spolupráce.