Objevte krásy Skandinávie – Norsko

Vodopády

Norsko je na vodopády doslova bohaté, je jich až 100. Některé z nich jsou opravdu fascinující. Nejvíce jich pohromadě najdete v regionu zvaném Hordaland. Mezi nejznámější patří Langfossen, který padá až z 600metrů, Mardalsfossen, jehož proud lze vidět pouze mezi 20. červnem a 20. srpnem, jinak je použit pro vodní elektrárnu. Vettisfossen, který je zajímavý svým nejvyšším volným pádem vody, tj. 275 metrů. V Geirangerfjordu naleznete nejznámější a nejvyšší Sju søstrea Brudesløret. V neposlední řadě musíme zmínit Målselv, který je zajímavý tím, že z protiproudu vyskakují ryby.
blonďák v horách

Fjordy

Jsou takzvané „zálivy“, které jsou pozůstalostí roztátých ledovců. Ty jsou úzké, dlouhé, hluboké a lemují je strmá úbočí. 
Nejznámějším je Geirangerfjord, který je dostupné vidět z vyhlídky hory Dalsnibba (výška 1 495 m n. m.) anebo z vyhlídky směrem na trajekt v Eisdalu – Linge.

Nærøyfjord, který lze nalézt v kraji Sogn og Fjordane. Je úzkým zálivem Aurlandsfjordu, a ten je ramenem největšího norského fjordu Sognefjorden.

Sognesfjordje nejdelší i nejhlubší fjord v Norsku o délce 204 km a nejhlubší bod činí 1 308 m. Je druhý nejdelší fjord světa.
Hardangerfjordje druhý nejdelší fjord Norska, který měří 179 km.

Hjørundfjordennejkrásnější fjord v blízkosti Ålesundu .

Lysefjordenje fjord s nejzajímavější přírodní vyhlídkou bez zábradlí jménem Prekestolen. Jde o 600 metrů vysokou a strmou skálu. 

Polární záře

Jde o zcela přírodní světelné představení. Je viditelné v období polární noci (resp. od října do března) v největší tmě bez osvětlení civilizací.  Ideální podmínky nám nabízí místa za severním polárním kruhem, tj. od města Tromsø výše.
 

Ráj pro lyžaře

Norové jsou zakladateli závodů na lyžích. Místo, kde si zimní radovánky užijete do sytosti, nabízí spousty zázemí pro sjezdové lyžování, ale i běžky využijete téměř na každém kroku.
 úkaz na obloze

Národní parky

Norsko je zemí bohatou na tyto přírodní krásy. Národní parky jsou rozsety po jeho celém území.
Na pevnině a blízko ní nalezneme 37 národních parků. Dalších sedm se rozléhá na ostrově Špicberky.

Souostroví Lofoty

Jde o velice zajímavé souostroví nacházející se za severním polárním kruhem. Přesto však díky působení Golfského proudu zde nezvykle teploty neklesnou pod nulu, ale naopak dokáží vystoupat až k 30°C. Je to tedy dosti vyhledávaným místem turisty, jež má historii. Velkou zajímavostí je, že jej kdysi obývali Vikingové. Rybáři si zde nalezou rychlou zálibu, nabízí se jim úžasné prostředí pro lov, zejména tresek. Dosti neobvykle lze využít i surfování v arktických podmínkách.

Ráj pro rybáře

Naleznete zde kromě sladkovodních ryb i mořské ryby, jako jsou tresky, platýsi, okouníci, mníci, vlkouš obecný a skvrnitý a mořský ďas. Nejoblíbenější místa se nachází ve střední části Norska kolem ostrova Hitra a na severu od Lofot po Nordkapp.