Pomíjivost služeb

Proč jsou tedy služby z ekonomického hlediska pomíjivé a spotřebovávají se okamžikem svého vzniku? Protože služba je činnost, není to žádná fyzická věc. Není to bota, počítač ani stůl, ovšem i tak se mohou stát tyto předměty artiklem služby. Jak je to možné? Například takový počítač si koupíme jako zboží v obchodě, ale můžeme k němu získat také jako výhodu služby, jako je správa a údržba počítače, záruční služba, doručovací služba při objednání na internetu a tak dále.
mléko do kávy
Můžeme si v obchodě koupit stůl. A jakou službu k tomuto stolu můžeme získat? Například doručení až do domu, službu sestavení, službu prodloužené záruky, službu poskytnutí spotřebitelského úvěru k zaplacení daného stolu. Nebo si můžeme nechat truhlářem na zakázku vytvořit stůl přesně podle našich představ a to potom je službou samotné zhotovení stolu.
A co bota? Její prodej je také ve své podstatě službou, protože je to služba obchodní, služba zprostředkování koupě zboží od výrobce spotřebitelem. Službou u bot je úprava a oprava bot, čištění bot a další činnosti.
pracovnice call centra
Jsou služby, které se zaměřují přímo na člověka, na spotřebitele. Takovou službou je například služby stravovací a ubytovací, služby masážní, služby kadeřnické či kosmetické a tak dále. Když nám servírka přinese objednanou kávu, poskytuje nám tím službu. Když nám maser namasíruje záda, kosmetička upraví obličej, kadeřnice upraví vlasy, také nám tím poskytují službu. Tedy službu, za kterou jako zákazníci zaplatíme určitou cenu. Většina služeb je totiž placených, ale jsou také služby, které jsou zdarma, například vytvoření nabídky na naši poptávku, či to mohou být služby nadstandardní, jako prodloužená záruka.
Svět služeb je velmi rozšířený a má zde své místo, místo pro zaměstnání, pro podnikání pro samotnou existenci služeb, které se jako vše vyvíjejí pro větší spokojenost zákazníků či získání konkurenční výhody nabízením služby zdarma.