Psychoterapie jako způsob řešení úzkosti

Úzkost vám může způsobit pocit, že už nikdy nebudete schopni se uvolnit a být sami sebou. Zkušení psychoterapeuti vás však naučí osvědčené metody, jak zvládat své myšlení a překonat strach, abyste si mohli opět užívat života.

Kdy jsou úzkostné myšlenky problémem?

Pocit úzkosti v obtížných situacích, jako jsou zkoušky nebo pracovní pohovory, je zcela normální. A pokud se ocitneme v nebezpečné situaci nebo čelíme velké výzvě, naše tělo spustí stresovou reakci, aby nám poskytlo větší soustředění a pomohlo nám ji zvládnout.

Pokud však máte problém s úzkostí, vaše mysl si vždy najde něco, čeho se panicky obává, i když je to nelogické. Neustále vyhledáváte nebezpečí. A vaše stresová reakce se spouští pravidelně, někdy při sebemenší věci, takže se cítíte v úzkosti a mimo kontrolu, je na místě vyhledat pomoc psychoterapeuta.

Kognitivně-behaviorální terapie (KBT)

Kognitivně-behaviorální terapie (KBT) je v současné době užitečným způsobem pomoci při úzkostných poruchách jako je generalizovaná úzkostná porucha nebo panická ataka.

KBT psychoterapie vám pomůže změnit negativní myšlenky na vyvážené a užitečné a podniknout pozitivní kroky k dosažení vašich cílů navzdory vašim obavám a strachům. Někteří terapeuti KBT používají také „expoziční terapii“, která vám pomáhá postupně čelit věcem, kterých se bojíte.

Rogersovská psychoterapie

Dalším populárním směrem je rogersovská psychoterapie. Psychoterapeuti pracující v přístupu PCA se dokáží přizpůsobit tak, aby skutečně vyhovovala vašim individuálním potřebám, a poskytnout vám navrátit život do správných kolejí.

uzkostna porucha vyzadujici pomoc psychologa

Úzkostné rysy nebo úzkostná porucha
Možná si řeknete „Ale já jsem byl vždycky úzkostný typ.“ Je sice pravda, že někteří z nás mají větší sklony k úzkostným stavům než jiní, ale to, že jste úzkostní od dětství, neznamená, že je to normální nebo v pořádku, a to ani v případě, že máte „vysoce funkční úzkost“ a dokážete ji dobře skrývat.

Chronická úzkost často znamená, že jste vyrůstali s úzkostným rodičem nebo v nestabilní domácnosti. Nebo jste v dětství prožili trauma, které hluboce ovlivnilo váš pocit sebe sama a vaší hodnoty. Ať už je to jakkoli, terapie může přinést změnu bez ohledu na to, jak dlouho žijete s obavami.

Příznaky úzkosti

Nejste si jisti, zda jde jen o obavy a nejde o nic vážného? Všimněte si, že úzkost provází také mnoho fyzických příznaků, mezi které může patřit bušení srdce, pocení a dušnost. Spánek může být obtížný a můžete trpět například bolestmi hlavy a žaludečními potížemi.

Zatímco ve stresu se snažíme vyčerpat, v úzkosti se stáhneme do sebe. Můžete se vyhýbat společenským kontaktům nebo odmítat příležitosti, čímž trpí vaše vztahy a kariéra. To může vést k nízkému sebevědomí a osamělosti, což znamená, že deprese a úzkost jdou často ruku v ruce.

Různé typy úzkosti

Pokud vaše pocity úzkosti trvají šest měsíců nebo déle a vaše myšlenky jsou méně logické a více se bojíte? Vaše úzkost může přerůst v generalizovanou úzkostnou poruchu.

Další diagnózy úzkosti mohou zahrnovat:

  • panickou poruchu
  • sociální úzkost (s agorafobií nebo bez ní)
  • poporodní úzkost
  • specifické fobie
  • separační úzkostná porucha.

Psychoterapeut může také diagnostikovat, zda je vaše úzkost součástí jiné související poruchy, například posttraumatické stresové poruchy (PTSD), poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) nebo obsedantně kompulzivní poruchy (OCD).