Možná úskalí nakupování přes internet

Bezesporu oblíbenost nákupů prováděných přes internet, kdy se využívají k nákupu e-shopy, neustále roste. Co vlastně e-shop je? Jednoduše vysvětleno, jedná se o internetový obchod, který slouží ke zprostředkování obchodních transakcí na internetu. E-shop má katalog zboží, kde má nabídku jednotlivých výrobků.  Ze zákona jsou součástí e-shopu informace, jako jsou například kontaktní údaje a samozřejmě obchodní podmínky.
žena za notebookem
Zákazník si v nabídce e-shopu vybere požadované zboží, poté dojde k samotnému nákupnímu procesu, který končí objednáním vybraného sortimentu, ten je doručen na adresu uvedenou zákazníkem. Na co bychom si měli dát pozor?
on-line nákupy
Zákazníci by se při uvedených nákupech přes internet měli zaměřit na ověřené internetové obchody, také platbu by si měli vybrat spíše na dobírku, až po dodání zboží a neplatit předem. Podezřelé může být, pokud na internetových stránkách obchodu nejsou kontakty a je uveden pouze kontaktní formulář, nebo jsou uvedené kontakty, ale nejsou funkční, například telefonní číslo, e-mail. Podezřelý internetový obchod má také příliš nízké ceny zboží, nebo má nabídku zboží, které již není v prodeji, nebo má nesrozumitelné obchodní podmínky. Podezřelým může být také jediný požadavek na platbu předem, je vyjmuto zasílání na dobírku nebo možnost osobního převzetí. A v neposlední řadě se může jednat o nevhodné umístění sídla internetového obchodu. Může se například u adresy obchodu jednat o nefunkční, až polorozpadlé budovy.

Pokud jsme se stali již obětí podvodu?

Pokud zákazník zašle na účet prodejce peníze a ten přestane komunikovat, je velmi pravděpodobné, že se stal obětí podvodníka. Co dělat? Je třeba se co nejdříve obrátit na policii, ale musíme policistům doložit všechny důkazy, jako je kontakt na prodejce, veškerá komunikace, která probíhala, ať už e-mailem, prostřednictvím zpráv z mobilu, potvrzení o odeslané částce. Zde lze doplnit, že i když se vyvíjejí neustále počítačové technologie, tak se také zdokonalují i postupy policistů při vyšetřování tohoto podvodného jednání, které vede k odhalení pachatelů této podvodné trestné činnosti.