Cena ropy na světových trzích

Ropa je nejžádanějším aktivem na komoditních burzách. Roční produkce ropy se pohybuje kolem 4 milionů tun a poptávka neustále narůstá. Výrazným dílem k tomu přispívají spekulanti a investoři, kteří tvoří pomyslný most mezi dodavateli a odběrateli ropy. I ropu lze tedy využít jako nástroj k investování, obdobně jako třeba zlato nebo stříbro.

těžba ropy

Ropa WTI vs. ropa a BRENT
Na komoditním trhu existují dva hlavní benchmarky ropy: ropa WTI a ropa Brent. V obou případech se jedná o lehkou a sladkou ropu, avšak liší se oblastí těžby i kvalitou. V konečném důsledku se liší také jejich tržní cena, avšak k překvapení většiny se cena ropy neodvíjí pouze od kvality. Ropa WTI se obchoduje o několik dolarů levněji než ropa Brent, ačkoliv obsahuje méně síry a je tedy kvalitnější (snadnější a méně nákladné zpracování). Do hry ale vstupuje řada dalších faktorů, jako je například hustota, která je u ropy Brent nižší než u WTI. Do tržní ceny se odráží také náklady na těžbu a transport ropy.
Investice do ropy
Ropa se na komoditních burzách obchoduje prostřednictvím futures kontraktů a forwardů, což jsou smlouvy o budoucím dodání nebo odběru ropy. Nákupem kontraktu se obchodník zavazuje, že ropu dodá nebo odebere, nicméně včasným prodejem kontraktu se obchodník tohoto závazku zbaví. Díky tomu obchodování probíhá přes internet a investor nemusí skladovat žádné barely ropy. Ani s nimi totiž nepřijde do styku. Alternativní možností jsou rozdílové smlouvy, které lze využít pro spekulování na pokles nebo růst ceny ropy.

změna ceny

Jaký bude další vývoj ceny?
Současná situace ovšem příliš dobře nevypadá. Většinu loňského roku se ropa obchodovala za 60 až 70 dolarů. To je sice dvakrát více, než na začátku roku 2016, avšak meziročně se hodnota ropy téměř nezměnila. Rok 2019 byl ostatně zklamáním pro celý segment energetických komodit. Populární energetický fond XLE například za uplynulý rok téměř nezhodnotil, zatímco S&P 500 (index amerického akciového trhu) za stejné období zaznamenal růst přes 25 %. V polovině dubna pak došlo k historickému propadu na trzích, při nichž se ropa obchodovala za -37 USD za barel. Důvodem bylo zejména přehlcení skladů – obchodníci tak museli platit svým odběratelům za to, že jim svůj produkt mohli dodat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup