Nechybí vám brašny na kolo?


Jezdíte na kole a už vás nebaví šlapat do pedálů s batohem na zádech? Na nosič se vám nevejde všechno, co byste s sebou chtěli vzít? Možná je na čase pořídit si brašny na kolo. Poradíme vám, kam všude můžete brašny přidělat a podle čeho je vybírat.

Typy brašen na kolo

Podsedlové brašny

Podsedlové brašny na kolo jsou spíše brašničky. Jejich objem se pohybuje mezi 0,5 až 1,5 litru. Ideální jsou pro přepravu drobných věcí (klíče, mobil, nějaké nářadí…). Umisťují se zespodu sedla.

kolo

Speciální tip pro vás: Pokud chcete pod sedlo připnout větší brašnu, jsou pro vás vhodné tzv. bikepackingy (brašny pod sedlovku). Ty mohou mít objem až 17 litrů. Připínají se pod sedlo a k sedlové trubce. Vhodné jsou zejména pro kola, která nejsou opatřena zadním nosičem.

Brašny do rámu kola

Brašny do rámu kola mají většinou trojúhelníkový tvar a jak už název napovídá, upínají se do rámu kola. Objem těchto brašen se pohybuje okolo dvou litrů, takže jsou opět vhodné spíše pro přepravu drobností. Na rám kola se tyto brašny upínají pomocí suchých zipů.

Brašny na řídítka

Brašny na řídítka mohou být úplně malé nebo i větší (až 5 litrů). Na řídítka je lze připnout suchými zipy nebo za pomoci Quick Fix systému.

Brašny na nosič

Pokud rádi na kole vyrážíte na delší výlety, budou se vám určitě hodit brašny na nosič. Ovšem pozor, lze je umístit pouze na kola, která nosič mají (přední nebo zadní). Zatímco na přední nosič lze umístit pouze jednu nebo dvě brašny, na zadním nosiči můžete spojit brašen hned několik.

Speciální tip pro vás: Než do brašen naložíte vše potřebné na několikadenní výlet, podívejte se, jakou mají brašny na kolo maximální nosnost.

černé kolo

Mapníky

Posledním typem brašen jsou tzv. mapníky. Nejedná se však o brašny jako takové, ale spíše o jakési voděodolné kapsy, které jsou ve vrchní části průhledné. Lze do nich umístit mapu.

Speciální tip pro vás: Dnes už však s mapou jezdí málokdo, takže pro vás možná bude vhodnější držák na mobilní telefon.

Jak vybrat brašny na kolo

Brašny na kolo vybírejte především tak, aby byly kompatibilní s vaším kolem. Ujistěte se, že brašny na vašem kole budou sedět.

Dále si ujasněte, co od brašen očekáváte a při jakých příležitostech je budete používat. Pokud je budete často sundávat a zase připínat, měly by se dát snadno uchytit (možností jsou pásky s přezkou, suchý zip, rychloupínání, systém QuickClick).

Pokud jezdíte na výlety v každém počasí, bude pro vás důležité, aby byly brašny na kolo voděodolné. Rozhodující při koupi bude samozřejmě i objem brašen a to, kolik se toho do nich vejde.

Speciální tip pro vás: Podívejte se, jaké je vnitřní uspořádání brašny, případně to, jaké doplňky a funkce brašna má (například kapsa na láhev, karabina na klíče apod.)