Z čeho může pramenit nespokojenost?

K lidskému životu jsou potřeba peníze, a proto ti, kdo chtějí žít, musí obvykle pracovat a peníze si vydělávat. Tak už to prostě je a nedá se s tím vesměs nic dělat. Protože těch, kteří se nějak dostanou k penězům bezpracně, není mnoho, a těch, kteří získají bezpracný zisk legálním způsobem, je ještě méně. A tak se prostě pracuje, aby se peníze získaly.

Jenže takový zaměstnanecký poměr nemá dejme tomu ve srovnání se soukromým podnikáním jenom výhody. Lidé tu sice mají tu výhodu, že je jim určitá mzda přislíbena a tu by měli také dostat, i kdyby se jejich zaměstnavateli nijak skvěle nedařilo, jenže současně stačí i jen trocha nepochopení faktů a může tu být komplikace. A to proto, že i zaměstnanec nedostane tolik peněz, se kterými počítal.

polské bankovky

Jak je to možné? Proč takový člověk počítá s určitou částkou, a nakonec dostane míň, než kolik na základě smlouvy se zaměstnavatelem předpokládal? Je to vlastně prosté. Pokud je zaměstnanci slíbena hrubá mzda v určité výši, neznamená to vůbec, že dotyčný tolik peněz dostane. Žijeme totiž v zemi, kde se platí daně a další odvody, a proto se z takové slíbené hrubé mzdy strhává daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění. A pak už na zaměstnance tolik peněz nezbude.

Zaměstnanec dostane třeba i po využití maxima slev na dani a daňových zvýhodnění míň než onu hrubou mzdu. Dostane jenom mzdu nazývanou čistá. A nechce-li dotyčný riskovat, že bude touto skutečností nemile zaskočen, musí si včas spočítat, kolik že tu pro něj z oné hrubé mzdy zůstane.

polské dvacítky

Pomoci si lze všelijak. Ale asi nejlépe ze všech možností pomůže s výpočtem záležitostí typu hrubá a čistá mzda kalkulackacistemzdy.cz. U této internetové kalkulačky totiž stačí znát jenom hrubou mzdu a kdokoliv ze zaměstnanců kdykoliv zjistí, kolik skutečně ve výplatní den dostane. A i když ona kalkulačka ničí čistou mzdu neovlivní, pomůže se na ni aspoň připravit. A je pak o starost míň.