Při nákupu notebooku lze výrazně ušetřit

V dnešní době už téměř všichni se díváme v první řadě na to, co kolik stojí a jestli si danou věc můžeme dovolit. Hledáme možnosti, jak ušetřit, byť jen pár korun navíc, a přitom investovat výhodně a k maximální spokojenosti například v případě, pokud jde o elektroniku, od které očekáváme, že nám bude co nejdéle sloužit.

Možná si klademe otázku, co se spíše vyplatí? Investice do nového notebooku nebo koupě repasovaného? V tomto článku se zaměříme hlavně na repasované notebooky, jejichž koupí umíme výrazně ušetřit a jejich kvalita ničím nezaostává za novými notebooky.

Co je repasovaný notebook?

S tímto pojmem se spotřebitel setkává stále častěji hlavně v oblasti elektroniky. No možná ne každý správně chápe význam slova repas nebo repasovaný počítač, notebook. Někteří si možná zaměňují pojem repasovaný notebook s pojmem notebook z bazaru.

notebook

Podstatný rozdíl mezi repasovaným notebookem a bazarovým je v tom, že repasovaný notebook nabízejí ověření prodejci např. Eurotech.cz, zatímco notebook z bazaru pochází od soukromé osoby, a proto se může jednat o riskantní koupi.

Repasované notebooky jsou v mnoha případech například vystaveny kusy na prodejně nebo notebooky od firem, kterým skončil leasing a rozhodly se pro nákup novějších modelů. Prodejci elektroniky pak tyto notebooky odkoupí, důkladně zkontrolují odborníky dříve, než je nabídnou k prodeji.

Proto se zákazník nemusí obávat žádné skryté chyby nebo podvodné koupě. Pokud by se přece nějaký problém vyskytl, samozřejmostí je zpravidla roční záruka na každý repasovaný notebook.

Při nákupu si všímejte těchto parametrů

Mnohdy jako laici se díváme především na design a vzhled při výběru notebooku. Měli bychom se však zaměřit na důležitější parametry, kterými jsou operační systém, procesor, pevný disk či paměť RAM. Záleží také na tom, jaký notebook chceme koupit: herní, kancelářský nebo notebook pro běžné používání v domácnosti například pro studenta.

pc

Co se týká operačního systému, dnes se již prakticky všechny notebooky dodávají s operačním systémem samozřejmě také repasované notebooky. Důležitá je zde licence, kterou by měl notebook mít a může být buď v digitální podobě nebo fyzické ve formě licenčního štítku.

Pokud hledáte repasovaný notebook pro hráče, zbystřete pozornost při procesoru, neboť právě ten má velký vliv na rychlost notebooku. V případě hráčského notebooku je důležitá také dobrá grafická karta.

Kapacita pevného disku ovlivňuje množství dat, která chcete do notebooku uložit. Podle toho, zda se jedná o dokumenty, fotky, videa, obrázky nebo i hry. Nikdy není na škodu zvolit pevný disk s větší kapacitou, abyste nemuseli již v krátké době řešit nedostatek místa na disku.

Paměť RAM zase ovlivňuje množství a velikost programů, které do notebooku uložíte a jakou rychlostí budou fungovat. V případě, že budete notebook používat pro běžnou kancelářskou práci, postačí vám menší kapacita paměti.

Pokud jste náročnější uživatelé, raději sáhněte po „ramce“ s 32 GB, která poskytne grafiku v nejvyšším možném rozlišení. A kdyby vám nestačila ani taková velikost paměti, můžete ji kdykoli rozšířit koupí další paměti.

Repasované notebooky – plusy a snad jen jeden minusový bod

Největším plusem, který repasované notebooky mají, je jejich kupní cena v porovnání s novým notebookem. Na koupi repasovaného notebooku můžete ušetřit i stovky korun a získat za výhodnou cenu kvalitní notebook, který vám velmi dobře poslouží.

Další výhodou repasovaných notebooků je záruka, kterou prodejci poskytnou nejčastěji po dobu 12 měsíců. Samozřejmostí je také to, že každý repasovaný notebook projde hloubkovou kontrolou a údržbou, takže se nemusíte obávat, že byste koupili notebook se skrytými chybami.

Chybičkou krásy může být snad jen to, že repasovaný notebook nebude dodán v originální krabici, ale to by vás rozhodně od koupě odradit nemělo.
Pokud chcete mít kvalitní a spolehlivý notebook a zároveň ušetřit při jeho koupi, tak repasovaný notebook je pro vás tou správnou volbou.