Nejlepší deskové hry pro všechny

Deskové hry znají snad všichni. Rozvíjejí zcela přirozeně dovednosti a talent u malých dětí a u těch větších a starších je pomáhají naopak udržet v kondici. Patří mezi stolní společenské hry a dále se také dělí na různé typy, jako jsou karetní, hlavolamy nebo známé a jedinečné kostky, ale také strategie či moderní. Základem je deska, jakožto plán hry, po které je pohyb figurkami nebo kameny podle počtu hodů čísel na kostce a následně každá z her má svá vlastní pravidla. Obecně lze říci, že takových her je obrovské množství, proto se nejčastěji rozdělují na strategie a závodivé, ale najdou se i takové, u kterých není možné zařazení do kategorie.

kluk s kartamiNejhranější deskovou hrou všech dob je bezesporu Člověče, nezlob se. Má mnoho variant a může jí hrát až 6 hráčů, kde je cílem dostat své figurky do domečku. Protože je tak známá, není zde třeba představovat pravidla pro hru. Další významnou hrou jsou Šachy. Mají dlouhou historii a mezi lidmi se jim říká „Královská hra“. Hra je pouze pro dva hráče, kdy se po hracím poli střídavě přesouvají sošky ve tvarech od malých pěšáků až po velkou královnu za účelem „vyházet“ soupeře z desky. Šachy mají několik možností, jak strategicky obelstít protihráče a vyhrát. Hitem je také hra Dostihy a sázky, kde hráč získává a kupuje koně, sází na dostihy s nimi a vydělává herní peníze. V podstatě jde ve hře o dosažení co největšího zisku, poslední ve hře je vítěz. Hrou obdobnou jsou Monopoly. Z dětských lavic, ač ne zcela deskových, jsou nejznámější Piškvorky. Na čtverečkovaný papír kreslí dva soupeři jeden kolečka a druhý křížky, přičemž dosáhne-li jeden pěti stejných po sobě jdoucích symbolů, stane se vítězem. Ovšem protihráč však umístí svůj symbol vždycky na místo, kde se to druhému nejméně hodí.
dřevěné figurky
Hra Dobble je známá především mezi dětmi předškolního věku, vhodná je ale i pro babičku s dědou. Jde o kartičky s obrázky, kdy v rychlosti musí hráči najít dva stejné. Týmová nenáročná hra Krycí jména, je vhodná na párty, kdy dva týmy agentů musí odhalit pozice na herní desce, přitom ale nesmí narazit na nájemního vraha. Herní svět je prostě rozmanitý.