Kdy je správné umístit dědečka nebo babičku do domova pro seniory

Každý dospělý se dříve či později setká se situací, kdy se jeho rodiče nebo prarodiče již nezvládají o sebe postarat. V některých případech se o péči postarají nejbližší rodinní příslušníci, ale někdy ani oni nestačí. Proto se potom rodina rozhodne umístit svého příbuzného do centra pro seniory. Většinou je to tehdy, kdy daný člověk ztrácí pohyblivost, má vážné zdravotní problémy či potíže s pamětí.
ruce stařenky
Dnešní domovy důchodců již dávno nejsou místem, kde se odkládají staří lidé, o které nikdo nemá zájem. Není ostudou, že se o svého příbuzného nedokážete postarat. Centra, v nichž starší lidé žijí, jsou v současnosti velmi moderní a poskytují komfort, který by doma mnohdy jen těžko hledali. Žijí-li senioři ve svém rodném domě, většinou nechtějí o přesunu někam jinam ani slyšet. Pokud jejich nejbližší rodina nežije na stejném místě, nemůže je navštěvovat tak často, jak by si přála. Umístění do domova v blízkosti jejich bydliště by potom znamenalo hojnější návštěvy. Odpadne také náročné docházení k lékařům, jelikož zdravotní personál budou mít nepřetržitě po ruce a ochotně se o ně postará. Také budou v kontaktu s lidmi svého věku a mohou navázat nová přátelství. Pobyt v kolektivu jim jistě prospěje. Kromě zdravotního personálu je v domovech i takový, který se stará o každodenní aktivity. Mohou se tak zapojit do kroužku ručních prací nebo chodit na výlety. Ve většině center pro seniory je umístěná i kaple, v níž se každou neděli slouží mše. Staří lidé, kteří rádi chodí do kostela, tak nebudou muset chodit příliš daleko.
seniorka s chodítkem
Jestliže se vaši nejbližší odmítají přestěhovat do daného sociálního zařízení, pokuste se jim vysvětlit výhody, které jsou s tím spojené. Ujistěte je, že za nimi budete stále chodit na návštěvy a nic jim nebude chybět. Pokud jsou stále na pochybách, vezměte je na den otevřených dveří do centra, kde se je chystáte umístit. Uvidí tak, že se nemusí ničeho bát.