Jak založit živnost?

Ačkoliv se vám může zdát, že podnikání v Česku není jednoduché a budete jen zahlceni administrativou, nemusí to být tak úplně pravda. Je nutné si uvědomit, že jako podnikatele vás nikdo nebude vodit za ručičku. Rozhodujete sami za sebe a musíte se zaměřit na plánování v různých oblastech vašeho podnikání. Není to ale nic hrozivého a se zdravým rozumem to zvládnete.

Podmínky pro založení živnosti

Při zakládání volné živnosti máte velkou výhodu v tom, jaké podmínky musíte splňovat. Pro získání živnostenského oprávnění musíte být starší osmnácti let a způsobilí k právním úkonům. Není ale nutné nijak dokládat praxi ani vzdělání. Stačí vám tedy investice do začátku, se kterou vám může pomoci půjčka na účet. Jako novopečený podnikatel máte pár zařizování na úřadech (finanční úřad, zdravotní pojišťovna a Česká správa sociálního zabezpečení), po se kterém můžete ihned pustit do podnikání.

Marketing a time management

Abyste se dostali do povědomí potenciálních zákazníků, nemůžete se orientovat jen na obchodní činnost. Musíte si najít čas i na propagaci své živnosti. Zároveň zvažte, kolik zakázek jste schopni zvládnout v určitém časovém horizontu. Jedině při vhodném počtu zakázek budete dodržovat domluvené termíny, držet kvalitu a zároveň udržovat v rovnováze poměr pracovního a volného času. Například práce patnáct hodin denně včetně víkendů není úplně nejrozumnější volba. Začne trpět nejen kvalita odvedené práce, ale i vaše psychické a fyzické zdraví.

živnost

Promyslete ceny

Již z počátku je nutné, abyste měli ceny dobře promyšlené. Vaše náklady budou pravděpodobně v některých oblastech nižší než u obchodní společnosti, ale jako OSVČ se vám nevyplatí svou práci podhodnocovat. Taktika počáteční nízké ceny vám sice naláká klientelu, jenomže ta si pozdější rapidní změny cen všimne. Dodatečně měnit povědomí o hodnotě vlastní práce a zvyšovat podseknutou cenu není vůbec jednoduché.

Potřebujete, aby cena odrážela situaci na trhu. Zároveň nechcete prodělávat, pro určení vhodné ceny spočítejte vaše nutné měsíční příjmy a tuto částku o něco zvyšte. Celkový výdělek musí být schopen pokrýt pravidelné měsíční výdaje (pojištění, nájem, povinné odvody, doprava, poplatky za energie). Zároveň by vám měla zbýt částka stranou na finanční polštář.

Jak si poradit s daňovým přiznáním

Jakožto OSVČ se vaší každoroční povinností stává podání daňového přiznání. Také musíte podat přehled na Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu, a to i v případě, že nemáte povinnost podávat daňové přiznání (pouze při ročním příjmu nižším než 15 tisíc Kč). Pokud na vyplňování daňových přiznání nemáte čas, můžete si najmout zkušenou účetní, která práci udělá za vás.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup