Kvalitní hudební poslech? S moderní technikou žádný problém

Některé prvky, které jsou určené pro kvalitnější poslech hudby, jsou tu s námi už dlouhá desetiletí. Dnes už si bez nich neumíme hudební produkci mnohdy představit. Důležitou součástí mohou být také pro živě hrající kapely. Možná, že vás taky napadla otázka, jak to mohli muzikanti dělat před vynálezem reproduktorů, mixážních pultů a dalších prvků.

  • Odpověď je jednoduchá.
  • Koncerty nebyly tak masivně navštěvované a hrálo se většinou po menších klubech.

reproduktor

Historie hifi reproduktorů začíná ve dvacátých letech dvacátého století, kdy jde ruku v ruce s vývojem mikrofonů, elektroakustiky a zesilovačů. První reproduktory byly určené pro potřebu kinosálů. Ostatní si na rozmach hifi museli počkat až do padesátých let, kdy tato technologie byla dostupná prakticky už pro každého. V současné době je výběr reproduktorů opravdu velice široký. K oblíbeným patří například bezdrátové HIFI reproduktory, které umožní poslech hudby kdekoliv bez obtížných kabelů.

Mixpulty pro amatérské i profesionální využití

Zajímavým prvkem v oblasti audio poslechu je mixpult. Ten, který je považován za první v řadě, byl vyroben v roce 1958 ve Švýcarsku. Do té doby bylo pořizování zvukových nahrávek celkem problematické.

  • Hlučnější nástroje stály v pozadí a v maximální blízkosti mikrofonu se nacházel zpěvák.
  • Pokud se něco pokazilo, musela se nahrávka realizovat celá znovu.
  • Důležité bylo také správné nastavení zvuku, protože pozdější úprava záznamu nebyla dost dobře možná.

V současné době je vše usnadněné právě mixážními pulty, které jsou v nabídce v různých cenových relacích. Můžete si tak pořídit mixpult pro domácí použití i pro profesionální činnost.

zesilovac

Zesilovače jsou nezbytné pro domácí kino

Kdy byl vyroben první zesilovač, už se asi nedozvíme. Jisté je, že se začaly prosazovat především v osmdesátých letech dvacátého století. Dnes se bez kvalitního zesilovače v mnoha případech neobejdeme. Příkladem je tolik oblíbené domácí kino. Pokud budeme vyžadovat skutečně kvalitní a přirozeně znějící zvuk, pak to bez dobrého zesilovače nepůjde.

  • Hlavním úkolem zesilovačů a předzesilovačů pro Hifi systémy je zesílení zvukového signálu cestou do reproduktorů.