Kopačky – nepostradatelná obuv každého fotbalisty

Fotbal patří v naší zemi mezi velmi populární týmové sporty. Není se tak čemu divit, že se pro něj každoročně rozhodne spousta ratolestí s vírou, že z nich jednou bude druhý Cristiano Ronaldo nebo Lionel Messi.

O tom, že k výbavě každého fotbalisty patří neodmyslitelně kopačky, není pochyb. Čím se ale řídit při jejich výběru? Na co si dát pozor a jak se orientovat v široké nabídce sportovních značek? Pomůžeme vám vybrat kvalitní kopačky Nike nebo Adidas podle typu povrchu, na kterém bude dítě hrát nejčastěji. Zaměříme se ale i na volbu nejlepšího materiálu či velikosti kopaček pro začínající fotbalisty, kteří ještě s výběrem nemají zkušenosti.

kopacky nike

Výběr kopaček s ohledem na povrch hřiště

Při výběru kopaček je rozhodující nejenom zkušenost fotbalisty, ale hlavně typ povrchu, na kterém bude hrát. Například kopačky Adidas jsou uzpůsobeny hned pro několik povrchů, jako je například pevný či tvrdý přírodní povrch, umělý povrch, umělý a suchý přírodní povrch, interiér a haly atd. U bot je vždy uvedena konkrétní zkratka, která vám napoví, pro jaký terén jsou určeny. K prvotní orientaci vám toto základní rozdělení postačí, případně se s vhodným výběrem poraďte s proškoleným personálem v kamenných obchodech nebo se informujte u zákaznické podpory konkrétních e-shopů. Při koupi nevhodných bot na daný terén se připravujete o případnou reklamaci.

kopacky adidas

Správná velikost obuvi

Na velikosti bot zkrátka záleží a u kopaček to platí dvojnásob. Ani ten nejlepší fotbalista se špatně padnoucí obuví toho bohužel na hřišti příliš nevykouzlí. Kopačky by měly chodidlu sedět tak akorát. Neměly by tlačit, ale zároveň by měly nohu co nejtěsněji obemykat. Jinak by mohlo dojít snadno ke zranění.

Ideální pomůckou je klasický krejčovský metr, se kterým změříte chodidlo a následně hodnotu přepočítáte na konkrétní tabulkové hodnoty výrobce. U každého se totiž číslování obuvi nepatrně liší. Díky tomu budete mít jistotu, že kopačka bude na noze sedět jako přibitá. Tato metoda se vyplatí hlavně u menších dětí, které ještě velikost boty nedokáží odhadnout.