Elektromobily – Budoucnost automobilového průmyslu, nebo slepá ulička?

V automobilovém světě není momentálně skloňovanějšího slova, než jsou právě elektromobily. Mnoho lidí v nich vidí řešení ekologických problémů, jiní se zas obávají, že přechod k elektromobilům bude krokem zpět. Kdo má pravdu? Paradoxně pravdu mají oba dva tábory – elektromobily jsou vstupenkou do ekologičtější budoucnosti, ale berou si za to svou daň v podobě například menšího prožitku z jízdy. Zároveň se určitě najdou tací, kterým prostě bude chybět pověstná vůně benzínu.

notebook

Jestli se skutečně elektromobily prosadí ale ukáže až čas. K tomu, aby se tak stalo, jsou klíčové zejména dvě věci – jednak se musí rozšířit síť dobíjecích stanic, aby elektromobil bylo možné dobít prakticky kdekoliv, a rovněž je nutné, aby cena vozů poháněných elektřinou klesla alespoň na úroveň těch se spalovacím motorem. Do té doby budou elektromobily stále vozidly pouze pro automobilové nadšence, nikoliv masově rozšířenou záležitostí.

Ekologičtější pohon, ale stále stejný koncept

Klíčovou roli rovněž sehraje to, zdali se výrobcům podaří vyvinout takové bateriové články, které budou schopny zajistit několik tisíc kilometrů dlouhé cesty na jedno dobití. Pokud se jim to zdaří, poté pravděpodobně vše směřuje k tomu, že elektromobily brzy nahradí značnou část současného vozového parku.
Na druhou stranu není potřeba neustále srovnávat elektromobily s benzínovými a naftovými auty, a stavět je na opačné strany barikády. Ačkoliv elektromobily mají ve svých útrobách baterie, fungují na odlišném principu a jsou ekologičtější, tak to stále budou prakticky ta stejná osobní auta, jaká známe dosud – i na elektromobil si budete moci nazout třeba svá oblíbená alu kola.

baterie do notebooku

Přijímání nových technologií

Jakákoliv změna vyvolá odpor. To je základní fyzikální pravidlo. S příchodem notebooků víceméně všichni tyto předražené stroje odmítal jako neopodstatněné. O 20 let později je notebook základní firemní pracovní stanicí a je technologií, kterou nahrazují zařízení typu mobil a tablet. Investice do akcií výrobní továrny na baterie do notebooku HP se zdála před 20 lety být naprostým nesmyslem. Z dnešního pohledu byste byly na seznamu miliardářů. Stejně tak tomu nejspíše bude i u elektromobilů.