Cena instalace plynového topení

Majitelé nových nebo modernizovaných nemovitostí musí často učinit mnoho důležitých rozhodnutí. Jedním z nich je volba způsobu vytápění. Často se jedná o rozhodnutí na několik let. Před rozhodnutím o instalaci topného systému je vhodné nejprve posoudit rentabilitu investice, např. z hlediska účinnosti vytápění v budově se specifickou izolací. Plynové vytápění je stále oblíbenější jak v rodinných domech, tak v bytech. Než se rozhodnete pro instalaci, je vhodné se informovat o nákladech, které s ní souvisejí.

Náklady na instalaci

Před zahájením vlastních prací je nutné vytvořit projekt celé instalace. Jeho hodnota bude samozřejmě záviset především na konkrétní nemovitosti a její složitosti. Více zaplatí majitelé rodinných domů, kteří si za tímto účelem budou muset zřídit přípojku, méně pak nájemníci bytů, kteří mají přístup k plynu.
Cena instalace plynového topení závisí také na typu plynového sporáku. Na výběr je několik možností, z nichž nejoblíbenější je tradiční kotel. Plynový kotel s dvojí funkcí vám umožní vytápět váš dům a zároveň ohřívat teplou vodu. Jednofunkční plynový kotel zajišťují pouze ohřev.

plynové topení

Kromě toho můžete použít také kondenzační a pulzní kotle – ty jsou sice mnohem dražší, ale zároveň zaručují mnohem větší úspory při jejich používání. V praxi se tak mohou rychle vyplatit, zejména v domech s větší plochou. Investice do moderních plynových sporáků se v každém případě vyplatí. Je zřejmé, že čím větší instalace, tím vyšší náklady. Hodně však záleží také na použitých materiálech. Na kvalitě bychom však neměli šetřit: nejde jen o pohodlí, ale také o bezpečnost.

Další náklady

Majitelé domů, kteří potřebují zřídit přípojku, budou muset vynaložit další náklady na výstavbu, například na geodetické práce a technické schválení. V některých případech je také nutné instalovat externí nádrž na kapalný plyn.
Náklady na vytápění plynem závisí na mnoha faktorech – nejen na jednotkové ceně paliva, ale také na typu kotle, počasí nebo individuálních potřebách členů domácnosti. Nejdůležitějším prvkem ovlivňujícím výši účtů je však tepelná izolace budovy.