Arduino – které Arduino si vybrat?

Arduino je jedna z nejčastěji vybíraných platforem jednočipových počítačů. Jejím úkolem je umožnit přípravu různých systémů a zařízení. Používají ji jak profesionálové, tak i amatéři, kteří s elektroniku, robotikou nebo programováním teprve začínají. Chcete si koupit Arduino? Zjistěte více o jednotlivých variantách, abyste investovali do produktu přizpůsobeného vašim potřebám.

Arduino Uno – nejlepší volba pro začátek

Model Uno je deska, kterou zná každý milovník jednočipových počítačů. Zajímavé je, že jde o jeden z prvních výrobků vypuštěných Arduino na trh. První verze vznikla společně s programátorským prostředím Arduino Software IDE, které se dodnes rozvíjí, podobně jako projekt desky samotné. V současnosti si lze zakoupit už třetí generaci projektu, tedy Arduino Uno Rev3.

arduino

Chod Arduino Uno je založen na využití jednočipového počítače ATmega328P. Deska nabízí 14 vývodů, z nichž 6 může pracovat jako generátory signálu PW. Navíc tu lze najít zdířku napájení, USB konektor, tlačítko resetování, vyvedení ICSP, 6 analogových vstupů a křemenný rezonátor 16 MHz. Jde o základní sestavu, která tvoří skvělou bázi pro experimentování a studium, a také bázi pro další rozšíření.

Kdo by měl vsadit na Arduino Uno?

Arduino Uno je model doporučovaný všem, kdo s jednočipovými počítači teprve začínají. Díky této desce se lze efektivně a prakticky naučit základy elektrotechniky a programování zařízení tohoto typu. Mezi jeho největší přednosti patří snadná a praktická obsluha, atraktivní cena a obří počet kompatibilních doplňků a modulů, které umožňují výrazně rozšířit dokonce i jednoduché projekty.

Navíc, Arduino Uno je nejoblíbenější a tedy nejlépe zdokumentovanou deskou tohoto typu. Znamená to, že na internetu a v knihách lze najít spoustu nápověd, rad a nápadů, jak si poradit s prvními projekty na této platformě.

kompatibilní arduino

Arduino Mega – pro větší projekty

Když už Arduino Uno nestačí, zkuste se přesunout k většímu modelu – jako je Arduino Mega. Tato deska se hodí každému, kdo plánuje pokročilé elektronické projekty. Toto řešení se doporučuje především uživatelům, kteří se už seznámili s chodem Arduino Uno a chtějí připravit propracovanější systémy.

Arduino Mega se v současnosti prodává především ve verzi 2560 s jednočipovým počítačem ATmega2560. K tomu se přidává hned 56 digitálních vstupů a výstupů a 16 analogových vstupů. Ostatní prvky specifikace zůstávají velice podobné jako v případě modelu Uno – najdeme tu USB port, zdířku napájení, vyvedení ICSP, tlačítko resetu, 4 rozhraní UART a 16megahercový křemen.

Možnosti Arduino Mega 2560 dokonce umožňují použití desky u nejpokročilejších projektů, jako je tvorba vlastní 3D tiskárny. S tímto zařízením lze připravit skutečně impozantní projekty – stačí jen správný nápad.

Uno V3

Arduino Leonardo – s vpájeným procesorem

Rozvinutím Arduino Uno je Arduino Leonardo, tedy model s menšími rozměry, který se vyznačuje přítomností vpájeného procesoru. Za zpracování povelů zodpovídá jednočipový počítač ATmega32u4. Navíc zařízení nabízí 20 digitálních vyvedení (včetně 7 PWM) a 12 analogových vstupů. Kromě toho má stejné vlastnosti jako dva výše zmíněné modely, tedy USB port, konektor napájení, vyvedení ICSP, tlačítko resetu a oscilátoru 16 MHz.

Jde o model, který se vyznačuje především konstrukcí. S ohledem na přítomnost vpájeného procesoru lze desku Arduino Leonardo detekovat jako virtuální sériový port nebo počítačové příslušenství, jako je myš nebo klávesnice. Také se vyplatí věnovat pozornost modelu Arduino Micro – ještě menší verzi Leonarda.

Arduino Nano – pro nejmenší projekty

Pokud chceme realizovat projekt, u něhož je prioritou efektivní využití dostupného místa, můžeme vsadit na Arduino Nano. Tento model se vyznačuje nízkou hmotností a malými rozměry. Nenajdeme tu ovšem samostatnou zdířku napájení – spuštění zařízení vyžaduje kabel s USB konektorem typu mini-B.

Kde si koupit svou desku Arduino a přídavné moduly?

Nezávisle na modelu, který si chceme koupit, se vyplatí zvolit e-shop Botland. V nabídce firmy nechybí jak platformy jednočipových počítačů, tak i přídavné moduly a četné knihy ke studiu, které mohou pomoci s přípravou prvních projektů s Arduino.